Andra berättar
Arbetsgivare
”Inse att det är en kris – och tänk på människorna”
Det blev en chock för hela samhället när gjuteriet i Guldsmedshyttan oväntat lades ned under hösten 2025. Men tack vare snabba insatser från företaget och Trygghetsfonden TSL ser omställningen ljus ut för de flesta berörda.
Även om namnet antyder något annat är det järnet som stått i centrum i Guldsmedshyttan – ända sedan tillverkningen av kanonkulor på Gustav Vasas tid. På senare år hade verksamheten under namnet Baettr god fart i produktionen av komponenter till vindkraftverk.
Därför var den danska koncernledningens beslut om nedläggning oväntat – och ett hårt slag för den lilla orten i Bergslagen.
HR-chefen Sabina Lind fick det tunga ansvaret att avsluta de totalt 120 anställningarna i Guldsmedshyttan.
– Utifrån min roll är det en erfarenhet man aldrig vill ha. Det är det tråkigaste och sorgligaste man kan göra, säger hon. Vi har ju varit en central del i samhället och många drabbas på så många olika sätt. Flera har också jobbat i generationer på gjuteriet – det gjorde nedläggningen ännu tyngre.
Började direkt förbereda processen
Sabina och vd:n i Guldsmedshyttan hade fått förhandsinformation om nedläggningen och direkt börjat förbereda den smärtsamma processen inför dagen när nedläggningen skulle gå ut offentligt i slutet av augusti.
– Vi hade ett strikt körschema som vi följde under dagen – med information till chefer och ledare och sedan till de anställda. Vi var måna om att processen skulle bli så bra som möjligt och att fånga upp oro och krisreaktioner. Våra medarbetare förtjänar det, säger Sabina.
Hela förmiddagen jobbade Sabina och vd:n med att förbereda ledningsgruppen. De gick igenom processen och kommunikationsplanen, och såg till att det fanns svar på de frågor som kunde komma upp.
– Under eftermiddagen gick vi ut med informationen till alla anställda. Efter beskedet samlade vi arbetsgrupperna i respektive fikarum för att ge möjlighet att ställa frågor och prata. Sedan fick medarbetarna gå hem för dagen av säkerhetsskäl och vi stoppade produktionen i tre dagar.
De har bidragit med expertkompetens, ett bra utifrånperspektiv och mycket erfarenhet. Dessutom med väldigt mycket omtanke.
Snabba insatser för omställningsstöd
Redan dagen efter kontaktade Sabina Trygghetsfonden TSL för att alla berörda i gjuteriet skulle kunna ta del av omställningsstöd.
– De var väldigt snabbt på plats. Redan nästkommande vecka hade de informationsmöten så att alla skiftlag skulle få reda på sina möjligheter.
Efter att stödet beviljats för de omkring 90 anställda som ingick i ansökan kom Trygghetsfonden TSL snabbt igång med kartläggningssamtal och coachning till nytt jobb eller utbildning.
Parallellt med den personliga coachingen från Trygghetsfonden TSL tog företaget flera andra initiativ för att underlätta för de berörda medarbetarna.
– Bland annat hade vi vuxenutbildningen och privata yrkesutbildningsaktörer på plats men framför allt bjöd vi in flera arbetsgivare i regionen som vi vet behöver ny kompetens. Flera stora arbetsgivare har varit på plats hos oss för att presentera sig och träffa våra anställda. Det gav en hel del hopp, och vissa har fått nytt jobb direkt.
Många berörda har fått nytt jobb
I dag är det tyst och tomt i det anrika gjuteriet – i oktober gjöts det för sista gången i Guldsmedshyttan. Men lokalerna är fortfarande en samlingsplats för de anställda, framför allt för dem som fortfarande får coachsamtal.
Och viss framtidstro börjar nu anas. Flera arbetsgivare på pendlingsavstånd söker arbetskraft.
– Vad jag känner till just nu är det ungefär 25 som redan fått nytt jobb. Andra har valt att utbilda sig, säger Sabina som själv fått jobb som HR-chef på ett industriföretag i Örebro.
Sabina är väldigt tacksam för det stöd hon fick från Trygghetsfonden TSL och omställningsrådgivaren Malin Hård i den svåra situationen.
– De har bidragit med expertkompetens, ett bra utifrånperspektiv och mycket erfarenhet. Dessutom med väldigt mycket omtanke.
Bästa tipsen till andra arbetsgivare
Inse att en nedläggning är en kris för många. Ha därför ett krisledningsperspektiv, och glöm inte bort människorna.
Ta fram en tydlig kommunikationsplan över vad som ska kommuniceras – och när. Var noga med att ge samma information till alla.
Ta hjälp utifrån, från TSL och andra aktörer. Vid nedläggningar och varsel är det många som bryr sig – våga släppa in den hjälpen.