Stöd i omställningsprocessen för arbetsgivare och fackliga
Att stå inför en omställning är ofta förknippat med osäkerhet och oro. Med bättre förståelse för processen, rätt planering och förberedelser ger ni er själva de bästa förutsättningarna. Kontakta oss i god tid – vi stöttar er från början och genom hela omställningen.
- Omställningsstöd
Vi finns med er hela vägen
När medarbetare behöver sägas upp kan ni få stöd av oss, från början och genom hela processen. Stödet börjar normalt att vi kommer ut till arbetsplatsen för att hjälpa till med planeringen av omställningen. Varje omställning är unik – vi anpassar därför upplägget efter era behov.
En del i vårt erbjudande är att genomföra seminarier tillsammans med er. Syftet med seminarierna är att ge er kunskap och verktyg som stärker er förmåga att förbereda, planera och genomföra omställningen med så goda resultat som möjligt.
Vi erbjuder även att arrangera informationsmöten och seminarier för era medarbetare, så att de i ett tidigt skede får stöttning, kunskap och verktyg för den fortsatta processen.
Seminarier för arbetsgivare
I seminarierna går vi igenom viktiga aspekter i omställningsprocessen, till exempel tidsplanering, uppsägningsprocessen, kommunikationsplanering, framgångsfaktorer och eventuella riskfaktorer som kan uppstå och behöva hanteras. Med varje seminarium ger vi nödvändig information och utrymme för diskussion och frågor.
Ni väljer själva vilka seminarier ni vill ta del av. Vi rekommenderar att seminarierna genomförs så tidigt som möjligt i omställningsprocessen.
Förbereda, planera och genomföra omställning
Ger er kunskap och verktyg som stärker er förmåga att förbereda, planera och genomföra omställningsprocessen
Tidsåtgång 2-3 timmar
Att bemöta reaktioner i omställning
Förbereder er på reaktioner som kan uppstå i omställning, så att ni kan känna er tryggare i er kommunikation
Tidsåtgång 1-2 timmar
Uppsägningssamtalet
Ger chefer verktyg och tips för att känna sig väl förberedda att genomföra uppsägningssamtal på ett professionellt sätt
Tidsåtgång 1-3 timmar
Seminarier för fackliga
Stöd för fackliga vid omställning
Förbereder fackliga representanter på att stötta sina medlemmar i omställningsprocessen
Tidsåtgång 1-3 timmar
Seminarier för varslade
Våra seminarier för varslade bör genomföras före uppsägningarna, innan vi påbörjar det individuella omställningsstödet.
Att söka jobb
Ger en ökad förståelse om att söka jobb, och om det stöd som Trygghetsfonden TSL erbjuder den enskilde medarbetaren
Tidsåtgång 1-2 timmar
Förändring och förutsättningar för nytt jobb
Ger verktyg för reflektion över den egna kompetensen och önskemål man har om sitt framtida nya arbete
Tidsåtgång 1-2 timmar
Möjligheter på arbetsmarknaden
Ger en inblick i arbetsmarknadsläget som det ser ut nu, och insikter om möjligheter på den lokala arbetsmarknaden
Tidsåtgång 1-2 timmar